منو بستن

آشنایی کامل با نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک

آشنایی کامل با نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک

کاشیکاری دیوارهای حمام یا آشپزخانه کاری است که خودتان می توانید انجام دهید. اما قبل از آن بهتر است با نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک آشنا شوید. هنگامی که دیوار خود را برای کاشیکاری آماده کردید، قبل از مخلوط کردن و اعمال صحیح آن، باید مقدار مصرف چسب کاشی خمیری خود را بررسی کنید. اگر میخواهید کاشی های شما به طور ایمن و به بهترین نحو نصب شود، با ادامه مقاله همراه شوید.

چسب کاشی چیست؟

چسب کاشی یک پودر خشک فرموله شده و ساخت کارخانه است که با آب یا افزودنی لاتکس مخلوط میشود تا خمیری برای نصب کاشی ایجاد شود. به دلیل وجود برخی نکات در خصوص این چسبها، نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک اهمیت زیادی در کیفیت و هزینه این کار دارد.

انواع چسب کاشی

دو نوع مختلف چسب کاشی وجود دارد، خمیرهای مخلوط آماده و چسب های پودری. همانطور که از نام آن پیداست، خمیرهای مخلوط آماده را میتوان مستقیماً استفاده کرد؛ بنابراین استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. اما همراه با سهولت آن محدودیت هایی هم به وجود می آید. به طور کلی، خمیرها را فقط میتوان برای چسباندن کاشیهای سرامیکی کوچک به دیوارها استفاده کرد.

چه وسایلی نیاز خواهید داشت؟

 • سطل
 • چسب
 • ابزار مخلوطکن (از اکثر فروشگاه ها قابل خرید است)
 • ماله شیاردار
 • تجهیزات حفاظتی (عینک، ماسک، دستکش)
 • آب

اگر چسب آماده را انتخاب کرده اید، نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک نسبتا آسان‌تر است و نیازی به سطل، مخلوط کن یا آب ندارید.

نحوه استفاده از چسب کاشی خمیری

قبل از شروع مخلوط کردن، مطمئن شوید که سطوح شما برای کاشی کاری آماده است. دستورالعمل‌های کاربردی و روش اماده سازی چسب کاشی خمیری روی بسته‌بندی چسب کاشی نشان داده می‌شود و هم این که با چه نوع کاشی می‌توان از آن استفاده کرد و همچنین میزان آب مورد نیاز هنگام مخلوط کردن را مشخص می‌کند.

در ادامه مراحل و نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک آمده است که اگر چسب آماده انتخاب کردهاید، مراحل 1 تا 4 را نادیده بگیرید.

 

 1. ابتدا مقدار مورد نیاز و کافی آب را داخل سطل خود بریزید تا از به وجود آمدن پودر مخلوط نشده جلوگیری کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که از لباس های محافظ مناسب، از جمله دستکش، عینک و ماسک صورت استفاده میکنید. پودر پایه سیمانی میتواند باعث تحریک پوست شود.
 3. چسب را هم بزنید، مطمئن شوید که محتوای طرفین و کف سطل به خوبی مخلوط شده باشد. یک ابزار مخلوط کن برای این مرحله ضروری است.
 4. به هم زدن ادامه دهید تا زمانی که یک مخلوط صاف و بدون پودر یا توده به دست آورید. اکنون میتوانید که چسب را به دیوارهای خود بمالید.
 5. وقتی چسب روی دیوار پخش می‌شود، ممکن است به‌سرعت خشک شود؛ بنابراین برای شروع، یک ناحیه کوچک بچسبانید. به این ترتیب مقدار زیادی از مخلوط خود را هدر نمی دهید.
 6. از یک ماله شیاردار برای ایجاد شیار مطابق تصویر فوق استفاده کنید؛ زیرا این کار بافتی با چسبندگی بیشتر ایجاد میکند.
 7. کاشی خود را به چسب فشار دهید و کمی آن را بچرخانید. این کار آن را محکمتر روی دیوار قرار میدهد و هوای بین کاشی و سطح دیوار را کاهش میدهد.
 8. این کار را با کاشی بعدی تکرار کنید، با استفاده از فاصله‌گذار کاشی‌ها را در حین کار از هم جدا کنید.
 9. هنگامی که دیوار خود را کاشیکاری کردید، اجازه دهید چسب خشک شود. سپس نوبت به بندکشی میرسد.

مقدار مصرف چسب کاشی خمیری چقدر باید باشد؟

در این مرحله، از قبل باید کل مساحت کاشیکاری شده (به متر مربع) را بدانید که به شما کمک میکند تا میزان چسب کاشی مورد نیاز خود را محاسبه کنید. محاسبه مقدار چسب مورد نیاز از مراحل مهم در نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک است.

مقدار پوشش تقریبی چسب خود را در توضیحات محصول مطالعه کنید. به عنوان مثال، یک کیسه 20 کیلوگرمی چسب کاشی دیوار برای تقریباً 4 تا 5 مترمربع کاشی را در ضخامت بستر 3 میلیمتر کافی است. لایه تخت در صورت نیاز میتواند تا 12 میلیمتر باشد.

در مثالی دیگر یک سطل 10 لیتری چسب کاشی دیواری مخلوط آماده تقریباً 6 مترمربع از کاشیهای دیوار را پوشش میدهد. البته شما همیشه باید حدود 10% به مقدار کل چسب برای هر گونه ریزش یا اتفاق ناگوار که عمدتا به نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک بستگی دارد، اضافه کنید.

سوالات متداول

 • استفاده از چسب کاشی چه مزایایی دارد؟

افزایش سرعت کاشیکاری، بهبود شکل ظاهری، سهولت اجرا برخی از مزایای استفاده از این چسب هاست.

 • معایب چسب کاشی و سرامیک چیست؟

مهمترین عیب چسب کاشی و سرامیک نسبت به ملات سیمان هزینه بالای آن است. به علاوه زیرسازی هم در استفاده از چسب کاشی اهمیت زیادی دارد.

 • چسب کاشی دیوار چقدر باید ضخامت داشته باشد؟

هنگامی که از یک ماله شکافدار مربعی با شکاف و دندانه‌های یکسان (یعنی ۱۲ میلی‌متر در ۱۲ میلی‌متر) استفاده می‌کنید، بستر چسب نصف آن اندازه یا ۶ میلی‌متر در زیر یک کاشی صاف روی یک بستر صاف خواهد بود.

جمع بندی

امروزه استفاده از چسب کاشی و سرامیک به جای روش زمانبر ملات سیمان ترجیح داده میشود. چرا که اگر این چسبها به درستی اعمال شوند میتوانند صرفه جویی زیادی در وقت به همراه داشته باشند. البته گفتنی است که این روش نیز معایب خاص خود را داراست اما با این وجود، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اگر شما هم با نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک آشنا شده اید و قصد خرید و استفاده از آن را دارید، محصولات ما را مشاهده فرمایید.