منو بستن

اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک یکی از کف­پوش­های رایج و شیک در ایران به شمار می­رود. به­طوری­که شاهد استفاده روز­افزون از این محصولات هستیم. آشنایی با اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک موجب انتخاب بهتر و راحت­تر این محصول متناسب با محیط موردنظر می­شود.

 با استفاده از کاشی و سرامیک به عنوان کف­پوش و دیوارپوش می­توان موجب افزایش زیبایی محیط، بهبود روشنایی و رعایت اصولی نکات بهداشتی (در محیط­هایی مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام) شد. بدین صورت که تابش نور لامپ به سطح سرامیک موجب منعکس شدن نور و افزایش روشنایی محیط می­شود. به طبع هرچه طرح و رنگ کاشی و سرامیک روشن­تر باشد، انعکاس نور بیشتری خواهیم داشت و در پی آن شاهد بهبود کیفیت روشنایی محیط خواهیم بود.

شاید این سؤالات به ذهن شما خطور کند که؛

  • اصطلاحات و تعاریف کاشی و سرامیک چیست و چه اهمیتی دارد؟
  • چرا باید با اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک آشنا شویم؟
  • آیا این اصطلاحات به ما در خرید کاشی و سرامیک با کیفیت کمک می­کنند؟
  • آشنایی با این اصطلاحات برای چه کسانی لازم و ضروری است؟

اهمیت آشنایی با اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک

ممکن است با خود فکر کنید که فروشگاه­های زیادی در سطح شهر و استان برای فروش کاشی و سرامیک وجود دارد. بنابراین نیازی به آشنایی با اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک نداریم و با مراجعه به این مراکز، کاشی یا سرامیک موردنیاز خود را خریداری می­کنیم. قطعاً این دیدگاه اشتباه است؛ از آنجایی که فروشندگان قصد فروش تمامی محصولاتشان را دارند، ممکن است همان نقاط ضعف یا کاستی­های محصول را بیان نکنند. به همین سبب آشنایی نسبی با اصطلاحات کاشی و سرامیک به شما کمک می­کند تا شخصاً بتوانید در خصوص خرید محصول مورد­نظرتان تصمیم­گیری کنید. این امر یک استراتژی مهم و گام مؤثر در زمینه خرید کاشی و سرامیک محسوب می­شود. البته به یاد داشته باشید که اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک اغلب مربوط به نکاتی درباره روند ساخت، نوع کاربرد و طول عمر محصول است و از کلمات تخصصی در این زمینه تشکیل شده است. ادامه برای آشنایی با برخی از مهمترین و کاربردی ترین این اصطلاحات با ما همراه باشید.

اصطلاحات کاشی و سرامیک

فرقی نمی­کند که فروشنده یا خریدار هستید! در هر صورت باید با برخی نکات و اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک آشنایی داشته باشید. تا براساس آن بتوانید محصولی متناسب به محل نصب آن انتخاب نموده و خریداری کنید. به عبارت دیگر کاشی و سرامیک در انواع مختلف سرامیک کف، کاشی استخر، کاشی دیوار، سرامیک کف اتاق خواب، سرامیک سالن، راهرو، راه پله و … در بازار وجود دارد. به همین دلیل آشنایی با اصطلاحات و خصوصیات هر یک از آن‌ها حائز اهمیت فراوانی است.

کاشی سرامیکی (Ceramic Tiles)

یکی از محصولات نازک که از ترکیب شدن مواد معدنی به وسیله پرس خشک و یا فرآیند اکسترود تولید می­شود، کاشی سرامیکی نامیده می­شود. این محصول در دو نوع با لعاب و بدون لعاب ساخته می­شود. به همین سبب در برابر تابش نور آفتاب و رطوبت مقاومت بالایی دارد. از موارد استفاده کاشی سرامیکی می­توان به سرویس بهداشتی، حمام، آشپرخانه، حوضچه و استخرهای کوچک اشاره کرد.

لعاب(Glaze)

لعاب نوعی پوشش شبیه شیشه است که تمامی سطح سرامیک و کاشی را می­پوشاند و مانع از نفوذ مایعات به بافت آن می­گردد. سرامیک ها نیز براساس نوع لعاب به چند دسته سرامیک براق، سرامیک معمولی، سرامیک مات و … تقسیم­بندی می­شوند. در زمان خرید کاشی و سرامیک دقت کنید که از لعاب با کیفیت برخوردار باشد؛ زیرا کیفیت بالای لعاب موجب افزایش طول عمر سرامیک و حفظ زیبایی آن برای مدت زمان طولانی تر می­شود. در بین اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک استفاده از کلمه «لعاب» بیش از سایر اصطلاحات به چشم می­خورد.

کاشی اکسترودی (Extruded Tiles)

بعضی از مدل­های کاشی و سرامیک با استفاده از دستگاه اکسترودر ساخته می­شوند. در این روش ابتدا کاشی­ها به صورت ستونی در اندازه و ابعاد مختلف (به صورت استاندارد) برش داده می­شوند. این محصول کاشی استرودی نام دارد و کیفیت و مقاومت آن به نسبت بالاتر از مدل سرامیکی است. کاشی­های اکسترودی شامل و دسته کاشی اسپیلتی و کواری هستند. این مدل از کاشی با حرف A نشان داده می­شود. به عبارت دیگر با مشاهده حرف A در پشت کاشی باید بدانید که یک کاشی اکسترودی را در دست گرفته ­اید.

کاشی پرس خشک (Dry – Press Tiles)

در بعضی موارد با استفاده از پودرهای خیلی نرم و قرار دادن آن‌ها در قالب­های مخصوص و زیر فشار بسیار بالا، کاشی تولید می­کنند. این روش تهیه کاشی، پرس خشک نام دارد و به کاشی­هایی که با استفاده از این روش ساخته می­شوند؛ کاشی پرس خشک گفته می­شود. در صنعت کاشی و سرامیک، کاشی­های پرس خشک با حرف B نشان داده می­شوند. به عبارت دیگر می­توان گفت حرف B یکی از اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک است و نشان­دهنده تولید کاشی با روش پرس خشک است.

نکته قابل توجه اینکه در بعضی موارد با روش دیگری غیر از روش­های یاد شده، کاشی تولید می­شود. در این گونه موارد حرف C در پشت آن نوشته می­شود.

سطح پرداخت شده (Polished Surface)

در مواقعی که برای براق نمودن سطح کاشی، عملیات پرداخت به وسیله ابزار و دستگاه­های خاص انجام می­شود، از این اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک استفاده می­کنند. بدین معنا که سطح کاشی طی فرآیند پرداخت با کمک دستگاه براق شده است.

جذب آب (Water Absorption)

به طور کلی کاشی و سرامیک­های تولید شده یک درصد جذب رطوبت دارند. در اصطلاح درصد جذب آب با حرف E نشان داده می­شود و برحسب کیفیت ساخت کاشی و سرامیک این میزان متفاوت است.

جمع بندی

با توجه به مطالب ارائه شده و ضمن آشنایی با مفهوم برخی از اصطلاحات رایج کاشی و سرامیک ، اکنون خرید و فروش کاشی برای شما آسان تر خواهد بود؛ زیرا پیش از این حروف نوشته شده در پشت کاشی و سرامیک برایتان نامفهوم بود و نمی­دانستید که بیانگر چه اطلاعاتی هستند. البته به یاد داشته باشید که اصطلاحات و تعاریف بسیاری در این زمینه وجود دارد، در مطالب بعدی به بررسی موارد بیشتری از آنها می­پردازیم.