منو بستن

در طراحی سرامیک منطبق با فضا چه ویژگی‌هایی اعمال می‌شود؟

طراحی سرامیک منطبق با فضا با توجه به ویژگی‌های هر محیط انجام می‌شود. مثلا برای محیطی مثل حمام و استخر ویژگی مقاومت در برابر لغزش حائز اهمیت است. در این مقاله به ویژگی‌های طراحی سرامیک منطبق با فضا و خصوصیات لازم برای دو محیط متداول خواهیم  پرداخت که در فرایند طراحی سرامیک در نظر گرفته می‌شوند؛ بنابراین بهتر است هنگام خرید سرامیک برای هر بخش از خانه ویژگی‌های آن را هم در نظر داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله همراه شوید.

سرامیک مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی

طراحی سرامیک منطبق با فضا برای حمام و سرویس بهداشتی هم از یک سری اصول پیروی می‌کند. هنگام طراحی کاشی حمام، عواملی مانند ظاهر، استحکام و هزینه باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این، کاشی‌های حمام باید مقاوم در برابر آب، ضدلغزش و دارای نگهداری آسان باشند. ویژگی آنتی‌باکتریال بودن سرامیک هم در اینجا اهمیت دارد تا از رشد باکتری‌ها، میکروب‌ها و قارچ‌ها جلوگیری شود. کاشی مناسب برای سرویس و حمام حتما باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • قابلیت شستشو
  • مقاومت در برابر لکه
  • مقاومت در برابر لغزش
  • آنتی‌باکتریال بودن

قابلیت شستشو

کاشی‌های سرامیکی و پرسلان مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی باید به راحتی قابل شستشو باشند و بتوان آن‌ها را به‌راحتی با مواد معمولی خانگی تمیز کرد.

مقاومت در برابر لکه

مقاومت لک کاشی و سرامیک و پرسلان بسته به ظرفیت آن برای مقاومت در برابر رطوبت متفاوت است. کاشی‌های لعاب‌دار و حتی برخی از کاشی‌های بدون لعاب در برابر انواع لکه‌ها مقاومت می‌کنند و به‌راحتی تمیز می‌شوند. اگر نگران لکه‌ها هستید، می‌توانید کاشی‌های سرامیکی رنگی را انتخاب کنید که لکه را پنهان می‌کنند.

مقاومت در برابر لغزش

یکی از ملاحظات عملی سطح مقاومت در برابر لغزش است که سرامیک سرویس بهداشتی و حمام باید داشته باشند. اگر سرامیک در محیط مستعد لغزش باشد، نیاز شما به سرامیک مقاوم در برابر لغزش بیشتر است. همچنین خانه‌هایی که کودکان کوچک، فرد معلول یا افراد مسن دارند باید سرامیک‌های مقاوم در برابر لغزش داشته باشند.

آنتی‌باکتریال بودن

برای رعایت بهداشت، استفاده از سرامیک آنتی‌باکتریال برای محیطی مثل سرویس بهداشتی که بهداشت اهمیت زیادی دارد پیشنهاد می‌شود.

سرامیک مناسب برای آشپزخانه

طراحی مناسب محصولات سرامیکی منطبق با فضا نیازمند دانش گسترده در مورد سرامیک‌هاست. آشپزخانه محیطی است که زمان زیادی را در آنجا صرف می‌کنیم؛ بنابراین بهتر است این محیط با سرامیک‌های طرح‌دار و با ویژگی‌های خاص طراحی شود.

اگر به نصب کاشی برای آشپزخانه جدید فکر می‌کنید، کاشی سرامیک ممکن است اولین گزینه‌ای باشد که به ذهن می‌رسد. سرامیک یک انتخاب کلاسیک برای آشپزخانه است و نه تنها زیبا و تمیز به نظر می‌رسد، بلکه نگهداری از آن بسیار آسان است. تطبیق‌ پذیری ارائه شده توسط سرامیک‌ها تضمین می‌کند که سبکی را پیدا خواهید کرد که با آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد.

برخی از ویژگی‌های سرامیک آشپزخانه عبارت‌اند از:

  • طرح و رنگ مناسب
  • استحکام و دوام
  • مقاومت در برابر رطوبت
  • جذابیت و زیبایی
  • مقاومت در برابر لغزش

طرح و رنگ مناسب

سرامیک‌ها انواع مختلفی دارند و اگر طرح و رنگ مناسبی برای آشپزخانه استفاده شود، می‌تواند حس مثبتی در شما ایجاد کند. در طراحی سرامیک آشپزخانه مطابقت رنگ سرامیک با رنگ کابینت‌ها هم باید در نظر گرفته شود که خود می‌تواند از لحاظ بصری جذاب باشد.

استحکام و دوام

کاشی‌های سرامیکی مناسب برای آشپزخانه، سخت هستند و از استحکام بالایی برخوردارند و این ویژگی آن‌ها را در میان سایر گزینه‌ها برای طراحی آشپزخانه بهترین می‌سازد. کاشی‌های سرامیکی در برابر رطوبت، لکه، خراش و ترک مقاوم هستند که آن‌ها را به انتخابی بادوام و عالی برای طراحی آشپزخانه‌های مسکونی یا تجاری تبدیل می‌کند. هرچه درجه سختی کاشی بالاتر باشد، در برابر خراش و فشار مقاومت بیشتری خواهد داشت.

مقاومت در برابر رطوبت

در آشپزخانه شما همیشه با مایعات سروکار دارید؛ بنابراین بهتر است سرامیک انتخاب شده برای آشپزخانه در برابر رطوبت مقاوم باشد. سطح سخت سرامیک، آن‌ها را غیر قابل نفوذ می‌کند؛ به این معنی که در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند. کاشی‌های سرامیکی با داشتن این ویژگی برای مناطق مرطوب مانند آشپزخانه و حمام مناسب هستند.

مقاومت در برابر لغزش

همان‌طور که مقاومت در برابر لغزش برای حمام و سرویس اهمیت دارد برای آشپزخانه هم مهم است؛ در کل در هر محیطی که با آب یا مایعات سروکار داریم باید مقاومت در برابر لغزش را در طراحی سرامیک منطبق با فضا در نظر بگیریم.

سوالات متداول

1.برای انتخاب سرامیک مناسب آشپزخانه چه نکاتی باید رعایت کرد؟

در انتخاب سرامیک آشپزخانه باید علاوه بر زیبایی، دوام، قابلیت شستشو و مطابقت سرامیک با محیط آشپزخانه را در نظر گرفت.

2.چگونه می‌توان با انتخاب سرامیک محیط را بزرگ‌تر جلوه داد؟

با انتخاب سرامیک رنگ روشن و براق برای محیط می‌توان فضای موجود را بزرگ‌تر جلوه داد.

3.بهترین کاشی برای آشپزخانه کدام است؟

کاشی پرسلان با دارا بودن ویژگی‌هایی هم‌چون سختی، متراکم بودن و تخلخل کم‌تر از سرامیک معمولی برای مناطق پرتردد مثل آشپزخانه انتخاب خوبی است.

جمع‌بندی

در طراحی سرامیک منطبق با فضا، سرامیک و پرسلان محبوب‌ترین مواردی هستند که می‌توانند برای سرویس، حمام و… استفاده شوند؛ زیرا مقرون به صرفه، ماندگار، مقاوم در برابر خراش، دارای نگهداری آسان و غیر‌متخلخل هستند. مزیت دیگر این است که این کاشی‌ها در رنگ‌ها، بافت‌ها، شکل‌ها، پرداخت‌ها و طرح‌های مختلف موجود هستند.  کاشی‌های سرامیکی و پرسلان هر دو با خاک‌رس ساخته می‌شوند اما تفاوت اصلی این است که کاشی‌های پرسلان با خاک رس ریزتر ساخته می‌شوند و در معرض دما و فشار بالاتری قرار می‌گیرند؛ این فرآیند باعث می‌شود تا کاشی‌های پرسلان متراکم‌تر، قوی‌تر و ارجح‌تر از کاشی‌های سرامیکی باشند. این کاشی‌ها همچنین به‌عنوان کاشی‌های آنتی‌باکتریال با لعاب ضد میکروبی برای مهار رشد میکروب‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا عرضه می‌شوند.