منو بستن

راهنمای انتخاب محصولات سرامیکی

کاشیهای سرامیکی که برای آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، استخرها و جکوزی ها مورد استفاده قرار می گیرند، مربع یا مستطیل شکل هستند. با توجه به راهنمای انتخاب محصولات سرامیکی میتوان بهترین نوع کاشی را انتخاب کرد. کاشی و سرامیکی که برای آشپزخانه و سرویس  های بهداشتی استفاده می شود، با سرامیکی که برای کف سالن خانه به کار برده می شود متفاوت است. به طور کلی محصولات سرامیکی و انواع کاشی از مهم‌ترین پوشش  ها برای ساختمان ها هستند.

انواع کاشی

انواع کاشی و سرامیک با توجه به نوع، مقاومت و همچنین مکانی که مورد استفاده قرار میگیرند، به چند دسته تقسیم میشوند.

  • کاشی بتنی
  • کاشی پرسلان
  • سرامیک

کاشی بتنی

کاشی های بتنی دوام و مقاومت بسیار بالایی دارند و به همین دلیل برای مسیرهایی که رفت و آمد زیاد است گزینه بسیار خوبی هستند. کاشیهای بتنی در مقایسه با سایر کاشی ها ارزانتر و به صرفه تر هستند.

کاشی پرسلان

از کاشی پرسلان برای بخش های مرطوب خانه مانند کف سرویسهای بهداشتی و حمام استفاده میشود. مهم‌ترین تفاوت این کاشی با سایر کاشی ها در میزان جذب آن است و آب را به آرامی جذب میکند. در حقیقت این نوع کاشی ها بهترین انتخاب برای فضاهای مرطوب هستند. کاشی  های پرسلان معمولاً در سایز 6 در 6 تا 16 در 16 تولید می شوند.

سرامیک

سرامیک در حقیت نوعی کاشی است که از خاک سفید و قرمز تهیه می شود. سرامیک برای قسمت های مختلف خانه قابل استفاده است. سرامیک نه تنها برای کف، بلکه به عنوان کاشی دیواری هم استفاده می شود.

انتخاب محصولات سرامیکی برای مکانهای مختلف

برای انتخاب کاشی و سرامیک مکان های مختلف خانه باید به نکات مهمی توجه کرد. در ادامه این مقاله با توجه به مکان نصب کاشی، بهترین نوع و طرح سرامیک را معرفی می کنیم.

  • انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای سرویس  های بهداشتی
  • انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای آشپزخانه
  • انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای کف سالن

سرامیک مناسب برای کف سرویس بهداشتی

انتخاب کاشی و سرامیک برای سرویسهای بهداشتی اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب محصولات سرامیکی برای سرویس بهداشتی، سایز مناسب کاشی و سرامیک برای دیوار و کف سرویس است. با توجه به اینکه کف دستشویی در بیشتر مواقع مرطوب است، به منظور جلوگیری از لیز شدن کاشی ها، بهتر است از سرامیک هایی استفاده شود که ابعاد کوچکتری دارند. مهم‌ترین دلیل برای انتخاب سرامیک  های کوچکتر این است که بندکشی های بین هر کاشی، مانع از لیز شدن کف سرویس بهداشتی میشود.

انتخاب طرح و رنگ کاشی و محصولات سرامیکی هم به ویژه برای سرویسهای بهداشتی کوچک بسیار مهم است و بهتر است رنگی انتخاب شود تا سرویس بزرگتر به نظر برسد. رنگ هایی که تن سرد دارند، بهترین رنگ کاشی‌کاری سرویس های بهداشتی محسوب میشوند. با توجه به راهنمای انتخاب محصولات سرامیکی، برای سرویس  های بهداشتی کوچک باید سرامیکی انتخاب شود که نور را به خوبی انعکاس دهد.

انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای آشپزخانه

با توجه به این که آشپزخانه یکی از مکان های پر رفت و آمد در خانه است، بهتر است از کاشی های محکم و مقاوم استفاده شود. انتخاب سایز کاشی هم بسیار مهم است و برای آشپزخانه های بزرگ باید از کاشی های بزرگ و برای آشپزخانه های کوچک باید از کاشی های کوچک استفاده شود. علاوه بر این بهتر است از سرامیکی استفاده شود که به‌راحتی تمیز می شود.

بهترین کاشی برای دیوارهای آشپزخانه، کاشی های دیواری 30 در 60 یا 30 در 90 است. می توانید برای دیوارهای پشت کابینت از کاشی هایی که قیمت ارزانتری دارند، استفاده کنید. برای فضای بین دو کابینت هم میتوان از کاشی های بین کابینتی که طرح ها و مدل های مختلفی دارند، استفاده کرد. جنس این کاشی ها بیشتر از کوتینگ، کاشی های لعاب دار، شیشه، استیل و آلومینیوم است.

انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای کف سالن

یکی از نکات مهم در انتخاب کاشی و سرامیک کف سالن پذیرایی، هماهنگی کاشی با دکوراسیون و مبلمان خانه است؛ بهتر است طرح و رنگی انتخاب شود که فضای خانه را گرم نشان میدهد.

سئوالات متداول

1 ) تفاوت سرامیک سنتی و کاشی پرسلان چیست؟

مهم‌ترین تفاوت کاشی سرامیکی و کاشی پرسلانی در نوع فناوری است که در تولید آن‌ها استفاده میشود. کاشی پرسلان مقاومت بسیار زیادی دارد و نسبت به سرامیک جذب آب کمتری دارد. با توجه به اینکه ضریب جذب آب این کاشی نیم درصد است، آب به آن نفوذ نمی کند و در حقیقت غیر قابل نشت است.

2 ) آیا سرامیک به لایه درزگیر نیاز دارد؟

این امر به نوع کاشی بستگی دارد و کاشیهای لعاب دار که یک لایه شیشه و محافظ دارند، نیازی به درزگیر ندارند. ولی کاشی های بدون لعاب، درزگیر لازم دارند و باید اطراف آن‌ها را دوغاب کاری کرد.

3) تفاوت کاشی لعاب دار با کاشی بدون لعاب چیست؟

کاشی لعابدار یک مرحله بیشتر برای پخت دارد و یک لایه شیشه مایع به روی سطح خاک رس کشیده می شود و سپس پخته می شود.

جمع بندی

با توجه به راهنمای خرید محصولات سرامیکی، یکی از نکات مهم برای انتخاب کاشی و سرامیک، انتخاب سایز مناسب کاشی و سرامیک است. به طور کلی کاشی و سرامیک باید با محیط مطابقت داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب کاشی و سرامیک، به بخش کامنت ها مراجعه کنید. کارشناسان ما خیلی سریع به همه سئوالات شما در این زمینه پاسخ میدهند