راهنمای دکوراسیون داخلی: انتخاب کفپوش و نقش آن در هدایت نور به خانه

راهنمای دکوراسیون داخلی: انتخاب کفپوش و نقش آن در هدایت نور به خانه

اگر خانه‌ ی پر نور و روشن برای شما جذاب است و یا مایل به کنترل نور در دکوراسیون داخلی خود هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

انتخاب سرامیک کف و به طور کلی کفپوش  در دکوراسیون داخلی خانه ارتباط مستقیمی با نور خانه دارد. داشتن نور طبیعی در طول روز علاوه بر اینکه باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود و اثرات مخرب زیست محیطی را کاهش می دهد، تاثیرات مثبت زیادی هم روی ساکنین خانه دارد. وقتی می‌گوییم ساکنین منظور ما تنها انسان‌ها نیستند. گیاهانی که در کنار ما زندگی می‌کنند و حیوانات خانگی ما هم جز موجودات زنده و تاثیر پذیر از نور روزانه‌اند. حتی ساعت خواب و بیدار شدن افراد خانه نیز می‌تواند رابطه مستقیمی با نور ورودی داشته باشد.

 

کفپوش طرح چوب از جنس سرامیک پرسلان با جذب آب بسیار پایین

روانشناسی نور و دکوراسیون داخلی

از تاثیرات روانشناسی نور بر خلق و خو و روحیات انسان هم نمی‌توان غافل شد. تمام وسایل و رنگ های به کار رفته در منزل در روشنایی دیده می‌شوند. به عنوان مثال تیره و روشن بودن یک رنگ سبز در همه خانه ها یکسان نیست. اگر شدت نور ورودی زیاد باشد طبیعتا اجازه استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون خانه هم داریم. پس بی اغراق نور جز تعیین‌کننده‌ترین عوامل انتخاب چیدمان و دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.

راه های ورود نور به خانه به جهت جغرافیایی، محل در و پنجره‌ها و ارتفاع سقف بستگی دارد. این ها عواملی هستند که در مراحل اولیه طراحی معماری مورد بررسی قرار می‌گیرند. اما می‌توانیم در هر مکانی که زندگی می‌کنیم استفاده از نور را با چند ترفند ساده بهبود ببخشیم و تلاش کنیم مانعی برای روشنایی طبیعی فضاهای خانه ایجاد نکنیم.

زمانی که نور طبیعی وارد خانه می‌شود باید به درون فضا‌های داخلی خانه هدایت شود تا عمق نفوذ بیشتری داشته باشد. اگر در فضای پذیرایی پنجره‌ای داریم بهتر است که با گذاشتن مبلمان و وسایل منزل سد راهش نشویم. اجازه دهیم روشنایی وارد شود و تا حد امکان در فضا پیشروی کند.

تاثیر کفپوش بر روشنایی فضاهای داخلی

نکته مهم دیگر اینکه انتخاب کفپوش مناسب هم در پرنور یا کم نور به نظر رسیدن خانه هم نقش به سزایی دارد. کفپوش‌ هایی با رنگ‌ها و رگه‌های روشن می‌توانند بازتاب دهنده خوبی برای نور باشند و باعث روشن‌تر دیده شدن فضای خانه شوند. فرم کشیده تایل‌ های به کار رفته در کف نیز از نظر هندسی فضا را بزرگتر و عمیق‌تر نشان می‌دهد. انتخاب فرم و رنگ مناسب کاشی کف از عوامل مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.

دکوراسیون داخلی و روشنایی خانه با کفپوش سرامیکی طرح چوب محصول گلدیس کاشی

انتخاب کفپوش برای آشپزخانه

در آشپزخانه هم کاشی کف با رنگ زمینه روشن علاوه بر پرنورتر نشان دادن فضا باعث میشود آلودگی‌ها بیشتر به چشم بیایند و بهداشت فضای غذاخوری بهتر رعایت شود.

نکته مهم دیگر در انتخاب سرامیک آشپزخانه سر نبودن آن است. جنس کاشی و سرامیک باید به نحوی باشد که امکان لیز خوردن را به حداقل برساند. به علاوه راحت تمیز شود و در برابر شستشو با مواد شوینده مقاومت قابل قبولی داشته باشد.

علاوه برکفپوش استفاده از رنگ روشن برای دیوارها و کابینت ها نیز می‌تواند نقش بسزایی در بازتاب نور و روشن شدن خانه داشته باشند.

کاشی و سرامیک طرح چوب

کفپوش ‌هایی با رگه‌های طبیعی چوب و رنگ‌های برگرفته از طبیعت علاوه بر زیبایی دست طراحان داخلی و معماران را برای چیدمان خلاقانه باز می‌گذارد. این خطوط و گره‌های چوب به سادگی با اکثر رنگ‌ها هماهنگ می‌شوند و از این بابت محدودیتی در انتخاب وسایل و مبلمان ایجاد نمی‌کنند.

2020-07-25T10:04:18+00:00