منو بستن

لعاب کاشی

آیا نحوه تولید و کاربرد لعاب کاشی را میدانید؟

لعاب‌ کاشی سطح صاف و شیشه ای مانند روی سطح کاشی است که رنگ و شکل ظاهری نهایی را به کاشی می‌دهد. لعاب های کاشی از تعدادی مواد معدنی و فلز تشکیل میشوند که رنگ، تیرگی و شکل نهایی کاشی را مشخص میکند. برای آشنایی بیشتر با کاربرد و نحوه تولید لعاب کاشی با ما همراه شوید.

انواع لعاب کاشی و سرامیک

از نظر ترکیب شیمیایی چهار نوع لعاب کاشی اصل وجود دارد: لعاب فلدسپاتیک، لعاب سرب، لعاب قلع و لعاب نمک.

بر اساس ویژگی ظاهری، لعاب ها انواع زیر را دارند:

 • لعاب ترنسپرنت یا شفاف
 • لعاب اپک یا نیمه شفاف
 • لعاب مات
 • لعاب پرسلان
 • لعاب معرق

فرمول لعاب کاشی (براق و مات)

لعاب های شفاف و مات از فریتهای (ماده خام لعاب کاشی) در دمای بالا با افزودنیهای کوچک کائولن، خاک رس، نفلین، فلدسپات و سیلیکات زیرکونیوم تهیه میشوند.

ابتدا کدورت را در نظر بگیرید؛ کدورت را میتوان با مکانیسمهای مختلفی به دست آورد:

 • استفاده از فریت های حاوی زیرکونیوم یا عناصر دیگر که باعث تشکیل کریستال در هنگام پخت میشوند.
 • استفاده مستقیم از ترکیبات کریستالی
 • ارتقاء جداسازی فاز در ماتریس شیشهای به منظور به دست آوردن دو یا چند شیشه با ضریب شکست متفاوت.

توانایی پوشش دهی لعاب مات با بازتابش بیان میشود که به صورت نسبت شدت نور منتشر شده از پشت و شدت نور فرودی یا درصد بازتاب در مقایسه با بازتاب یک ماده استاندارد بیان میشود.

متغیرهایی که بر نور بازتابش تأثیر می گذارند عبارت‌اند از:

 • ضریب شکست ماتکننده
 • ضخامت لایه لعاب
 • تعداد ذرات ماتکننده
 • توزیع شکل و اندازه ذرات مات کننده ها

در شکل زیر ماده خام لعاب کاشی (فریت) را مشاهده میکنید. هنگامی که یک لعاب استفاده میشود و قطعه پخته می شود، باعث یک واکنش شیمیایی و اغلب تغییر رنگ میشود که نتیجه آن لعاب رنگی است. مهمترین نوع لعاب، لعاب‌های رنگی هستند که با استفاده از اکسید فلزات به دست می‌آیند . برای مثال اکسید مس (Cu2O) رنگ آبی، اکسید آهن (FeO) رنگ زرد و اکسید کروم (Cr2O3)  رنگ سبز ایجاد میکند.

مواد تشکیل دهنده لعاب سفال

درک اولیه از کاربرد لعاب و پخت آن، نتایج ثابت و مطلوبی را به همراه دارد؛ زیرا اجزای اصلی لعابهای مختلف هر کدام عملکرد خاص خود را دارند.

سیلیس: سازنده شیشه

سیلیس (یا ماسه صنعتی) عنصر کلیدی در شیشه، خاک رس خام و لعاب سرامیکی است. سیلیس را میتوان به طور طبیعی از کوارتز، ماسه سنگ، ماسه یا سنگ چخماق به دست آورد یا میتوان آن را به عنوان اکسید سیلیس تولید کرد.

آلومینا: اضافه کننده خاصیت چسبندگی

تقریباً همه لعاب ها حاوی آلومینا یا اکسید آلومینیوم هستند که به‌عنوان یک عامل سفت کننده عمل میکند. بدون آلومینا، لعاب به سادگی از سطح هر قطعه عمودی در هنگام اعمال میلغزد که یک سناریوی ایده‌آل نیست. با افزودن آلومینا به عنوان خاک رس یا هیدرات آلومینا (پودر سفید تولید شده)، لعاب میتواند بدون جدا شدن به سطح سفال بچسبد.

رنگ لعاب

پس از ذوب، سیلیس شفاف و بیرنگ می شود و استفاده از رنگدهنده را برای دستیابی به طیف گستردهای از رنگها ضروری می‌کند که تزئین سفال با لعاب را بسیار زیباتر میکند. رنگ‌های سرامیکی باید قادر به مقاومت در برابر درجه حرارت بالا بدون سوختن باشند؛ بنابراین بیشتر آن‌ها از اکسیدهای فلزی ساخته می‌شوند که می‌توانند بر نقطه ذوب لعاب نیز تأثیر بگذارند.

قبل از پخت، رنگ مورد استفاده باید در نظر گرفته شود و باید مطمئن شد که دمای پخت صحیح است. همچنین اکسیدهای فلزی خام معمولاً هیچ شباهتی به رنگی که در لعاب تولید میکنند ندارند. دانستن اینکه چه مواد معدنی چه رنگ هایی را ایجاد می کنند، برای ایجاد رنگی که می خواهید محصول نهایی شما باشد کلیدی است.

سوالات متدوال

1.آیا خودمان میتوانیم کاشی ها و سرامیک ها را لعاب کاری کنیم؟

بله. با خرید لعاب کاشی و اندکی آمادهسازی اولیه، میتوانید این کار را انجام دهید. بیشتر کیت‌های لعاب کاشی به رنگ سفید یا مایل به سفید هستند و دارای یک برس یا اسپری هستند که به کاشی‌های پرسلان و سرامیک، در سینک و وان حمام می‌چسبند.

2.لعابکاری کاشی چه مزایایی دارد؟

لعاب کاشی با مسطح شدن کاشی باعث زیبایی، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، کاهش جذب آب و افزایش استحکام کاشی میشود.

3.لعاب پولیش چیست؟

در این روش، به کاشی هایی با روکش بسیار صیقلی که با سایش سطح کاشی با دیسک الماسی به دست می آید، قبل از رفتن به کوره یک لایه لعاب اضافه می شود.

سخن پایانی

استفاده از لعاب کاشی و سرامیک، باعث افزایش استحکام و زیبایی محصول میشود. کاشی  های لعابدار می توانند، دارای روکش براق یا مات باشند تا ظاهر متفاوتی به فضا ببخشند. بسیاری از کاشی‌ها در هر دو روکش موجود هستند، اما این بدان معنا نیست که کاشی‌های با روکش مات بدون لعاب هستند. کاشی‌های لعابدار به دلیل چگالی، مقاومت شیمیایی و عدم تخلخل، برای مکان‌هایی که رطوبت زیادی دارند، مانند حمام و آشپزخانه مناسب‌تر هستند. برای مشاهده و خرید انواع کاشی های لعابدار از محصولات ما دیدن فرمایید.