منو بستن

نصب حرفه ای و استاندارد سرامیک

مراحل نصب حرفه ای و استاندارد سرامیک کدامند؟

نصب حرفه ای و استاندارد سرامیک می‌تواند برای افراد مبتدی مشکل باشد؛ کاشی‌کاری‌های موفق نتیجه مستقیم برنامه‌ریزی خوب و رویکرد اصولی است. در این نوشته قصد داریم به نصب حرفه ای و استاندارد سرامیک بپردازیم تا با اصول آن آشنا شوید، پس با ما همراه باشید.

مراحل نصب حرفه ای و استاندارد سرامیک عبارت‌اند از:

  • ارزیابی محل نصب سرامیک
  • اندازه‌گیری
  • چیدن کاشی‌ها
  • برش کاشی
  • چسباندن کاشی
  • بندکشی کاشی و آب‌بندی
  • تمیز‌کاری

ارزیابی محل نصب سرامیک

با بررسی سطحی که قصد دارید کاشی را روی آن نصب کنید شروع کنید؛ زیرسازی یا اینکه کاشی روی چه چیزی نصب خواهد شد، به اندازه خود کاشی مهم است. سطح ناهموار یا دیواری که صاف نیست، می‌تواند منجر به شکستگی کاشی و ایجاد مشکل در بندکشی شود.

زیرسازی مقاوم در برابر آب، باید در زیر کاشی‌هایی که احتمال خیس شدن آن‌ها وجود دارد (برای مثال دیوارها و کف حمام) استفاده شود. لایه زیر کاشی باید بستری سالم، تمیز و از نظر ابعادی پایدار باشد. سطوح باید کاملا تراز باشد؛ این به معنای عدم وجود برجستگی یا فرورفتگی است. کاغذ دیواری، گچ سست، رنگ جدا شده، کفپوش ناسالم باید از روی دیوارها یا کفی که قرار است کاشی‌کاری شود حذف شود.

اندازه‌گیری

تعداد کمی از دیوارها به‌شکل کاملا دقیق تراز هستند؛ بنابراین از یک تراز برای علامت‌گذاری سطح بالایی استفاده کنید. ارتفاع آن را طوری تعیین کنید که مجبور نباشید تکه‌هایی از کاشی‌های بسیار کوچک را برش دهید.

برای اینکه سطح کاشی و سرامیک شما متقارن به نظر برسد، ابتدا باید مرکز سطح را پیدا کنید. سپس از کناره ها اندازه بگیرید، اگر قسمت کوچکی را کاشی‌کاری می‌کنید، به این مرحله توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ زیرا وجود کاشی‌های بزرگ در یک لبه و کاشی‌های کوچک در لبه دیگر باعث می‌شود کل کار نامتعادل به نظر برسد.

در یک خانه قدیمی ممکن است متوجه شوید که کف آن مربع یا مستطیل نیست که کار را پیچیده‌تر می‌کند. از یک دیوار به عنوان خط پایه استفاده کنید؛ بنابراین کسانی که وارد اتاق می‌شوند، خطوط کاشی را موازی با آن دیوار ببینند؛ در این صورت کار شما یکنواخت‌تر به نظر می‌رسد. هنگامی که مرکز و خط اصلی که روی آن کار می کنید را شناسایی کردید، یک جفت خط گچی عمود بر هم بزنید؛ این‌ها اتاق را به ربع‌های تقریباً مساوی تقسیم می‌کنند. بهتر است از نقطه مرکزی در هر یک از چهار بخش به سمت بیرون کار کنید.

چیدن کاشی‌ها

بعد از اینکه نقطه مرکزی را پیدا کردید و سطح را برای نصب سرامیک شبکه‌بندی کردید، کاشی ها را بچینید تا ببینید چگونه دیده می‌شوند؛ این کار را قبل از مخلوط کردن چسب یا ملات در هر شبکه انجام دهید.

فضای بین کاشی‌ها باید یکنواخت باشد. اگر کاشی‌های شما روی شبکه‌بندی انجام شده قرار نمی‌گیرند، از اسپیسر استفاده کنید. هرچه کاشی بزرگ‌تر باشد، فضای بین آن‌ها باید بزرگ‌تر باشد. برخی از افرادی که این کار را انجام می‌دهند، به اشتباه کاشی‌ها را خیلی به هم نزدیک می‌کنند تا خطوط بندکشی را کاهش دهند. بدون سطح کافی، ماده بندکشی به خوبی نمی‌چسبد و ممکن است زودتر از موعد از بین برود و فضایی برای نشت و نفوذ آب باقی بگذارد. همچنین بسیار مهم است که اجازه دهید چسب یا ملات کاملاً خشک شود.

برش کاشی

اولین مرحله در برش کاشی اندازه‌گیری اندازه کاشی مورد نظر برای برش و انتقال ابعاد به سطح لعاب کاشی از طریق یک ماژیک است. کاشی را روی کاتر کاشی قرار دهید، خط مرکزی کاتر را با محوری که قرار است کاشی روی آن بریده شود، تراز کنید. برای مربع نگه داشتن آن، قسمت بالای کاشی باید هم‌سطح با حصار در بالای کاتر قرار گیرد. سپس با استفاده از اهرمی که چرخ برش به آن وصل شده است، کاتر را روی سطح کاشی بکشید و فشاری محکم و یکنواخت به کاشی وارد کنید.

چسباندن کاشی

اگر از کاشی برای محیطی استفاده می‌کنید که در معرض رطوبت قرار دارد مانند آشپزخانه، حمام، سرویس و غیره، حتما از چسب ضد آب استفاده کنید. می‌توانید از چسب پیش‌آمیخته و ملات استفاده کنید؛ اما اگر دومی را انتخاب کردید، مطمئن شوید که لایه‌ای نازک از آن به کار ببرید. (ملات‌های با لایه ضخیم به مهارت در صاف کردن کاشی‌ها نیاز دارند تا کاشی‌ها صاف بنشینند.)

حتماً محفظه محصول را بررسی کنید تا مشخص شود چسب چقدر طول می‌کشد تا خشک شود. چسب را با یک ماله شکاف‌دار به آرامی پخش کنید؛ سپس هر کاشی را کمی بچرخانید تا چسب پخش شود.

بندکشی کاشی و آب‌بندی

ماده بندکشی معمولاً به صورت پودر خریداری می‌شود و با آب یا یک افزودنی دیگر مخلوط می‌شود. دستورالعمل‌های روی بسته را بخوانید یا از فروشنده راهنمایی بخواهید. دستکش بپوشید و مخلوط را به طور یکنواخت پخش کنید؛ سپس آن را با یک تکه چوب یا ابزار دیگری به داخل فواصل هدایت کنید. یک راه ساده برای تقویت طرح رنگی بندها، افزودن رنگ به مخلوط بندکشی است.

تمیز‌کاری

قبل از اینکه فرصت خشک شدن داشته باشد، باقی‌مانده ماده بندکشی روی سطح کاشی را با اسفنج پاک کنید. این مرحله به چندین تلاش در یک بازه زمانی یک ساعته یا بیشتر نیاز دارد. زمانی که با کاشی‌هایی که سطح متخلخل یا رنگارنگی دارند کار می‌کنید، تمیزکاری مرحله‌ای حیاتی است. ماده بندکشی خشک شده تقریباً غیرممکن است که از شیارهای کاشی جدا شود.

سوالات متداول

1.در نصب سرامیک استفاده از ملات بهتر است یا چسب ؟

کاشی‌کاری با چسب سریع‌تر است. اما کاشی‌کاری با دوغاب یا ملات ارزان‌تر است. دقت کنید در صورتی که از چسب تقلبی استفاده کنید بعد از مدتی چسب کپک زده و کاشی لق می‌شود.

2.برای محافظت از بند کاشی‌ها از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

پس از بندکشی بهتر است نصف روز به بندکشی کاشی‌ها فرصت دهید تا خشک شوند و در این مدت از ریختن آب روی آن اجتناب کنید. همچنین بهتر است برای محافظت از بندکشی، کاشی‌ها با مواد اسیدی قوی شسته نشوند.

3.دوغاب به کار رفته برای نصب سرامیک حاوی چه موادی است؟

برای تهیه دوغاب معمولا پودر سیمان و پودر سنگ را با هم مخلوط می‌کنند. به این صورت که به ازای هر پیمانه سیمان سه پیمانه پودر سنگ اضافه می‌شود.

جمع‌بندی

در این نوشته سعی کردیم روند کلی نصب کاشی سرامیک را به شما نشان دهیم. ممکن است رویکردهای مختلفی برای انجام این کار توسط سایر افراد هم پیشنهاد شود؛ چرا که فقط یک رویکرد برای انجام کار وجود ندارد، اما روند کلی آن یکسان است. چنانچه در نصب حرفه ای و استاندارد سرامیک تجربه مفیدی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.