منو بستن

نصب کاشی استخر

نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر

به طور کلی استخر جهت ذخیره و نگهداری آب طراحی و ساخته شده است. فرقی نمیکند که با چه هدفی این سازه را احداث کرده اید؛ باید بدانید که به منظور عایقکاری و حفظ زیبایی استخر می بایست یک سری نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر مدنظر قرار گرفته شود. در این صورت علاوه بر ساخت یک استخر زیبا، از هدر رفتن آب و سایر مشکلات احتمالی جلوگیری میشود. به یاد داشته باشید که با زیرسازی کاشی استخر و پس از آن نصب کاشی استخر با چسب میتوان مانع نفوذ آب به درز سرامیک ها شد.

در صورتیکه قصد سرامیک کاری کف و بدنه استخر دارید، باید بدانید که استفاده از کاشی، سرامیک، مصالح و چسب با کیفیت موجب افزایش طول عمر استخر و حفظ زیبایی آن میشود؛ بنابراین تمام نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر را به طور کامل رعایت و اجرا کنید.

حال سؤال این است که؛

  • زیرسازی کاشی استخر به چه صورت انجام میگیرد؟
  • چگونه میتوان از نفوذ آب به دیوار و درز سرامیک ها جلوگیری کرد؟
  • چه میزان چسب و مصالح برای نصب هر سرامیک لازم است؟
  • آیا بدون عایقکاری میتوان از استخر استفاده کرد؟
  • دلیل کاهش سطح آب و هدر رفتن آن در بعضی استخرها چیست؟

کاشی استخر چیست؟

در ابتدا برای آشنایی با نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر میبایست تعریف مختصری از آن در ذهن داشته باشید. کاشی استخری گونه های از سرامیک یا پرسلان با مقدار مشخصی لعاب است؛ این محصول در مقایسه با کاشی های ساختمانی ابعاد و اندازه کوچک‌تری دارد. بدین جهت از آن برای زیباسازی و عایقبندی کف و بدنه استخر استفاده میشود.

کاشی استخری با تلفیقی از طرح های سنتی و مدرن یا به صورت موزاییکی روانه بازار میشود. با توجه به تنوع ابعاد و اندازه استخرها، به نسبت کاشی های تولیدی هم در ابعاد، اشکال و رنگهای مختلف موجود است. شما هم میتوانید متناسب با ابعاد و اندازه محیط موردنظرتان نسبت به خرید کاشی و سرامیک استخری اقدام کنید.

نکات مهم درخصوص کاشیکاری استخر

اگر قصد زیرسازی کاشی استخر و پس از آن نصب کاشی استخر با چسب دارید؛ باید بدانید که یکسری نکات در این زمینه وجود دارد. با شناسایی هر یک از آن‌ها می بایست سریعاً نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در غیر اینصورت به زیرسازی و سرامیک های نصب شده روی بدنه و کف استخر آسیب وارد میشود. در این خصوص سه مسئله مهم وجود دارد، که به شرح زیر عبارت‌اند از:

1- دوغاب و چسب

همانطور که می دانید کف و بدنه استخر برای مدت زمان طولانی در شبانه روز، با آب در تماس است. از این رو یکی از حساس ترین مکان های مرطوب به شمار میرود؛ یرا با نفوذ آب به درز سرامیک ها، با گذشت مدت زمان کوتاه، سرامیک ها جدا شده و جلوه بدی به استخر میدهند. برای جلوگیری از بروز این مشکل میبایست از چسب و دوغاب (ملات ماسه و سیمان) به طور هم‌زمان استفاده کرد. بدین نحو که چسب کاشی با اتصال قوی مانع از نفوذ رطوبت به درز سرامیک و زیرسازی کاشی استخر میشود. به همین دلیل اکثر استادکاران ساختمانی فرآیند نصب کاشی استخر با چسب انجام میدهند.


یکی از مهم‌ترین نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر، عایق بندی بدنه و کف آن است. که این امر تنها با استفاده از مصالح با کیفیت و چسب سرامیک قوی امکانپذیر است. بدین جهت هنگام خرید مصالح و سایر لوازم موردنیاز به میزان و کیفیت آن توجه نمائید.


2- فشار متقابل

کاشی و سرامیک های مصرفی در زمان خالی بودن استخر از سمت دیواره و هنگام پُر بودن آن از سوی آب فشار زیادی را تحمل میکنند. از این رو هنگام زیرسازی کاشی استخر و عایق بندی آن نهایت دقت را به خرج دهید. هرگونه درز در بین کاشی و سرامیک های نصب شده، موجب نفوذ آب به پشت آن‌ها میشود. این مشکل در مدت زمان کوتاهی سبب بروز ترک و شکاف در بین سرامیک ها شده و در نهایت موجب جدا شدن آن‌ها از بدنه و کف استخر می شود.

3- عوامل شیمیایی

در تمامی استخرها به ویژه مراکز آموزش شنا جهت ضدعفونی کردن آب از کلر و سایر مواد شوینده استفاده می کنند. این مواد پس از مدتی روی کیفیت و دوام دوغاب تأثیر گذاشته و در آخر منجر به نفوذ آب به جداره استخر میگردد. در اینخصوص هم می بایست علاوه بر نصب کاشی استخر با چسب، هر از چندگاهی درز سرامیک ها را به وسیله چسب سرامیک عایق بندی نمایید.

آب‌بندی و عایق کاری استخر

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر فرآیند آببندی و عایقکاری تمامی قسمتهای آن است. در این مرحله ضمن نصب کاشی استخر با چسب، شیب کف، محل ورود لوله ها، ترک های احتمالی و غیره بررسی می‌شود تا در صورت وجود هرگونه مشکل سریعاً آن را برطرف سازند؛ زیرا یکی از مشکلات عمده پس از احداث استخر، نشتی های احتمالی و اُفت شدید آب درون آن است. در این راه کسانی موفق هستند که استخرهایی با کیفیت از نظر ساختار و زیبایی را به مصرف کنندگان ارائه دهند.

جمع بندی

با توجه به مطالب بالا و ارائه نکات قبل و بعد از نصب کاشی استخر می‌توان گفت که فرآیند عایق بندی و زیرسازی کف استخر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا علاوه بر حفظ زیبایی فضای استخر، طول عمر کاشی، سرامیک، کف و بدنه آن هم افزایش می یابد. به شما توصیه می کنیم در صورتی که قصد نصب کاشی استخر با چسب دارید، حتماً از چسب سرامیک با کیفیت و دارای قدرت چسبندگی بالا استفاده کنید. در این صورت تا حد زیادی از نفوذ آب به درز سرامیک‌ها جلوگیری می شود .