منو بستن

نگهداری کاشی

موثرترین روش های محافظت از کاشی که ممکن است ندانید

روش های محافظت از کاشی که در این مقاله به آن­ها می­پردازیم در­صورتی­که به درستی اعمال شوند می­توانند به طور چشمگیری بر عمر و دوام کاشی تاثیرگذار باشند.دانستن روش های نگهداری کاشی به شما کمک خواهند کرد تا کاشی ­های شما به همان اندازه روز اول سالم و زیبا بمانند.

اینکه عمر مفید کاشی فقط به جنس و کیفیت ساخت آن بستگی داشته باشد هرگز درست نیست بلکه این نحوه نگهداری و روش­ های مراقبت از کاشی است که غالبا عمر کاشی را تعیین می­کند. ممکن است شما با کیفیت ­ترین و گران­قیمت­ ترین کاشی را برای کف منزل و یا دیوارها انتخاب و خریداری کنید، اما با رعایت نکردن برخی نکات ساده به سرعت با آسیب دیدگی و یا افت زیبایی آن مواجه شوید.

نظافت دوره­ای کاشی­ ها

در محافظت از کاشی خود در برابر ذرات ساینده، از جمله گرد­و­غبار، شن، با متعهد شدن به یک برنامه هفتگی نسبت به نظافت کاشی اقدام کنید. گرد و غبار می­تواند به مرور باعث فرسایش و ایجاد خط­و­خش روی کاشی شود. سعی کنید از به کار بردن جارو سفت روی کاشی خودداری کنید؛ زیرا ممکن است آن را خراشیده و به آن آسیب برساند. استفاده از جاروبرقی در صورتی که دارای دسته یا نوک تیز نباشد، می­تواند گزینه مناسبی برای پاک کردن گرد و غبار از روی سطوح کاشی باشد.

استفاده از پاک­ کننده مناسب

در زمان تمیز کردن کاشی با استفاده از یک پاک­ کننده ملایم غیر خورنده و یک برس نرم به تمیز کردن بند کاشی­ ها نیز اقدام کنید. از استفاده از مواد شیمیایی خورنده یا شوینده ­های با خاصیت اسیدی بالا که به کاشی آسیب می­زند، از جمله سفید­کننده، آمونیاک و مواد پاک­کننده بسیار اسیدی خودداری کنید. مواد شیمیایی خورنده همچنین باعث از بین رفتن سطح شفاف کاشی شما خواهند شد که بسیار نامطلوب است. یکی از روش ­های محافظت از کاشی که پیشنهاد می­شود استفاده از  ترکیب آب و جوش شیرین به عنوان پاک­ کننده ایمن برای نظافت دوره­ای کاشی­ها است.

استفاده از محلول آب و جوش شیرین در نظافت کاشی­ ها

یکی از بهترین لکه­ برهایی که می­توان برای پاک کردن دیوارهای کاشی­ کاری شده حمام و یا کف از آن استفاده کرد محلول آب و جوش شیرین است. می توانید جوش شیرین را با کمی آب ولرم مخلوط کرده و آن را روی دستمال و یا اسکاچ بریزید و کاشی­ ها را پاک کنید. استفاده از محلول آب و جوش شیرین یکی از روش های محافظت از کاشی­ در برابر مواد شیمیایی خورنده است.

نکات زیر در زمان نظافت به منظور محافظت از کاشی حتما باید مورد توجه قرار گیرد:

  • از پودر­های تمیز­کننده که ممکن است باعث ایجاد خط­وخش روی کاشی شود خودداری کنید.
  • مواد پاک­ کننده بر پایه آمونیاک توصیه نمی­شود چرا که باعث تغییر رنگ بندکشی کاشی می­شوند.
  • هیچ وقت کاشی­ های لعاب­دار را با تمیز­کننده­ های بر پایه روغن تمیز نکنید.

استفاده از فرش یا قالیچه بر روی کاشی

ورودی، آشپزخانه، راهروها و اتاق‌های نشیمن مناطقی با رفت­ و­آمد بالا هستند که ممکن است کاشی به مرور زمان ضربه بخورد. برای محافظت از کاشی و کاهش خطر ضربه اجسام سنگین، فرش‌ و قالیچه‌هایی در این قسمت‌ها قرار دهید. آن­ها نه تنها پوشش کاشی­های شما را تقویت می­کنند، بلکه به نرمی زیر پا هم می­افزایند.

استفاده از پد برای پایه مبلمان و اثاثیه

کشیدن مبلمان و اثاثیه روی کاشی مطمئناً به آن آسیب می­رساند. برای جلوگیری از این امر و محافظت از کاشی، زیر تمام مبلمان خود پدهای نرم اضافه کنید. پد مناسب برای مبلمان را می­توان در دو نوع گرد و مربع از فروشگاه و ابزار آلات ساختمانی محلی خریداری کرد.

توجه به بندکشی کاشی ها

از آن­جایی که نگهداری کاشی پس از نصب در دوام آن معجزه می­کند، ضروری است که قبل از استفاده، بندکشی کاشی­ های خود را به طور مداوم بررسی کنید. توجه خود را به طور کامل روی کاشی خود متمرکز نکنید، بندکشی کاشی نیز برای جلوگیری از خراب شدن نیاز به آب بندی دارد. بند­ها یا درزگیر کاشی دائمی نیست و باید هر چند ماه یکبار مجدداً بررسی شود، به خصوص در مناطق پر­تردد که سایش و کنده شدن بندها بیشتر شایع است. کاشی و بندها باید قبل از آب­بندی به خوبی تمیز شده و کاملا خشک شوند.

از آنجایی که ملات بندکشی متخلخل است، می­تواند به راحتی خاک و چربی را جذب کند و این می­تواند منجر به کثیف شدن بین کاشی­ ها شود. برای همین تمیز کردن بندکشی کاشی­ ها به عنوان یکی از روش ­های محافظت از کاشی مطرح می­شود. با استفاده از یک پاک­کننده یا محلول سفید کننده ملایم موجود برای از بین بردن لکه­ ها شروع کنید. همیشه هنگام استفاده از محصولات پاک­ کننده از دستکش­ های محافظ استفاده کنید و اجازه دهید محلول حداقل 10 دقیقه روی بند کاشی بماند. از یک مسواک نایلونی کوچک برای تمیز کردن بند­ها استفاده کنید و سپس آن را پاک کرده و تمیز بشویید.

آب­بندی بندکشی کاشی­ها

آب­بندی اصولی کاشی ­ها یکی از روش ­های محافظت از کاشی مهم و موثر است. ملات بندکشی درزهای بین کاشی ­ها را پر می­کند. برای تثبیت کاشی نیازی به بندکشی نیست زیرا؛ ملات زیر کاشی آن را بدون کمک اضافی در جای خود نگه­ می­دارد. از آن جایی که ملات حاوی ماسه است. و ماسه هم متخلخل است، پس ملات بندکشی نیز متخلخل است.

ملات بندکشی پس از خشک شدن، آماده جذب هر­گونه مایعی است که در راه است، مانند آب.  ماده آب­بندی Grout Sealer »  «با نفوذ در ملات بندکشی، از نفوذ آب و سایر مایعات به داخل بند کاشی جلوگیری می­کند.

آیا همیشه به ماده آب­بندی نیاز دارید؟

بله، به آن نیاز دارید، مگر زمانی که از ملات بندکشی بر پایه اپوکسی استفاده می­کنید. ماده آب­بندی برای ملات پایه اپوکسی مورد نیاز نیست زیرا؛ این نوع ملات به طور طبیعی بدون نیاز به مواد افزودنی خاصیت آب­گریزی دارد. به کار بردن این نوع ملات یکی از روش­ های محافظت از کاشی و افزایش عمر آن است.

تعمیر شکستگی­ها

تعمیر کاشی شکسته یا خراشیده بخش مهمی از روش های محافظت از کاشی است. هنگامی که کاشی می­شکند، برای جلوگیری از آسیب بیشتر آن را به سرعت تعمیر کنید. اطمینان حاصل کنید که ملات در جایی و زمانی که شکستگی رخ داده، اضافه می­شود.

سوالات متداول مراقبت از کاشی

1-بهترین پاک­ کننده برای تمیز کردن کاشی چیست؟

همان طور که در توضیحات مقاله بیان شد، مخلوط آب و جوش شیرین برای نظافت کاشی­ ها پیشنهاد می­شود.

2-مهمترین عامل تاثیرگذار در عمر کاشی چیست؟

عمر کاشی به مجموعه ه­ایی از عوامل از جمله؛ جنس کاشی، کیفیت ساخت و مهم­تر از همه به نگهداری آن بستگی دارد.

3-آیا آب­بندی بند کاشی­ها ضروری است؟

بله. چون بند کاشی­ها متخلخل است، بدون آب­بندی امکان جذب انواع مایعات را دارد.

 

 

چه نکاتی را باید برای محافظت از کاشی مورد توجه قرار داد ؟

به عناون جمع­بندی و مروری بر مطالبی که به عنوان روش های محافظت از کاشی بیان شد به موارد زیر توجه کنید:

  • گرچه کاشی جنسی سخت و با دوام دارد اما ممکن است تحت فشار زیاد ترک بخورد. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب فیزیکی به کاشی در جابجایی وسایل سنگین هیچ وقت آن­ها را روی کاشی نکشید و از سایر افراد کمک بگیرید.
  • همان­طور که توضیح داده شد، پایه­ های میز و مبلمان و سایر وسایل را با محافظ بپوشانید.
  • دقت کنید که در صورت آسیب دیدن بخشی از کاشی، ممکن است در آینده محصولی با رنگ و بافت متفاوت­تری در دسترس باشد و زیبایی و یکپارچگی اولیه کاشی از بین برود.
  • موقع نظافت کاشی اجازه ندهید مواد پاک­ کننده از روی کاشی خشک شده و باعث ایجاد لکه شوند. و همچنین از پاک­ کننده­ای استفاده کنید که آسیبی به کاشی نرساند.
  • در مواقع تعمیر و عملیات ساختمانی حتما کاشی­ها را با کاور مناسب بپوشانید تا بعدا درگیر پاک کردن مصالح ساختمانی از سطوح کاشی­ها نشوید.
  • توجه به بندکشی کاشی­ها و ترمیم آنها یکی از نکات مهم و از روش­ های محافظت از کاشی است که معمولا مورد توجه کافی قرار نمی­گیرد.
  •