منو بستن

پودر بندکشی

روش های جالب پاک کردن پودر بندکشی از روی سرامیک های مات و استراکچر

پاک کردن پودر بندکشی از روی سرامیکهای مات و استراکچر، همیشه یکی از دغدغه ها هنگام کاشیکاری یا سرامیک‌کردن کف بوده ‌است. این مهم هنگامی تجلی بیشتری می یابد که این سرامیک را برای فضای نشیمن و یا آشپزخانه که در معرض دید است، استفاده کرده باشید. به‌طور کلی، پاك كردن شوره و سفیدك روی كاشی و سرامیك میتواند با هدف زیبایی بیشتر سرامیک و کاشی و همچنین مقاومت بهتر آن در برابر آب و رطوبت شود. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با روش های جالب پاک کردن پودر بندکشی آشنا کنیم.

چرا پاک کردن پودر بند‌کشی مهم است؟

پاک کردن پودر بندکشی با هدف افزایش زیبایی و همچنین کاهش خرابی های متحمل انجام میشود. معمولا گفته میشود که برای پاك كردن دوغاب از روي سراميك مات و استراکچر، از محلول‌ها و روش های مختلفی استفاده کنید و اگر در هر کدام نتیجه نگرفتید، به سراغ روش بعدی بروید. برای گرفتن بهترین نتیجه از پاك كردن شوره و سفیدك روی كاشی و سرامیك مات، باید ابتدا مدت زمان خشک شدن دوغاب را به‌طور حدودی بدانید. این زمان مشخص میکند که شما چه مقدار وقت دارید تا بتوانید تمام آثار باقی مانده از دوغاب را به‌طور کامل از بین ببرید. برای این کار هم می توانید از روش تست سنتی استفاده کنید؛ به این‌گونه که بخشی از دوغاب را با دست بردارید، اگر دوغاب بهراحتی برداشته شد، یعنی هنوز خشک نشده است و باید کمی صبر کنید.

یک روش ساده و بسیار کاربردی برای از بین بردن لکه دوغاب روی سرامیک

پاک کردن پودر بندکشی در این روش ساده بسیار راحت است! تنها موادی که شما لازم دارید، به شرح زیر خواهد بود:

 • آب گرم
 • لیمو
 • پارچه تمیز خشک مثل یک حوله بزرگ
 • سفید کننده اکسیژنه
 • یک فرچه (میتوانید از یک مسواک فرسوده هم استفاده کنید!)

شرح کار به این صورت است که ابتدا باید سطحی که مد نظر دارید را تمیز و سپس خیس کنید. پس از آن کمی صبر کرده و 2 قاشق غذاخوری از ماده سفیدکننده اکسیژنه را در یک لیوان دارای آب گرم ریخته و حل کنید. پس محلول رفع لکه های سیمان و دوغاب شما آماده است!

سپس فرچه یا مسواک خود را به آن محلول زده و روی سرامیک یا استراکچر مورد نظر بکشید. در این مرحله، اصلا عجله نکنید و بگذارید محلول به طور کامل جذب سطح شود. برای زدن فرچه روی سرامیک مات هم دقت کنید که با حرکات دورانی (دایرهای) این کار را انجام دهید تا تمام لکه ها از بین روند. حال اگر با این کار نتیجه نگرفتید، باید ببینید که شما در وسایل مورد نیاز، لیمو هم برداشته اید یا خیر.

برای پاک کردن پودر بندکشی از روی سرامیک مات و استراکچر، آب یک لیموی تازه را بگیرید و آن را بدون هیچ ماده  ای، روی سطح بریزید. سپس بگذارید تا این آب کاملا جذب و خشک شود، بعد از آن، این سطح را با حوله ای که برداشتید، تمیز کنید. پس از آن هم منتظر بمانید تا سطح مورد نظر به‌طور کامل خشک شود. البته دقت کنید که آبلیمو ممکن است در برخی سطوح باعث ایجاد لکه های شدیدتر هم بشود! بهتر است در یک نقطه کوچک آبلیمو را تست کنید و سپس آن را در ابعاد بزرگتر استفاده کنید.

4 روش ساخت محلول رفع لکههای سیمان و دوغاب

روش های دیگری هم برای پاک کردن پودر بندکشی از روی سرامیک مات و استراکچر وجود دارند. این روش ها هر یک نکات خاصی دارند که رعایت آنها باعث افزایش نتیجه دلخواه شما خواهد شد. هر یک از موارد زیر، بیان کننده یک روش برای ساخت محلول است که بتوانید لکه های دوغاب روی سرامیک مات و استراکچر را به‌راحتی پاک کنید:

 1. جوش شیرین برای شما معجزه می کند!
  برای پاک کردن پودر بندکشی با استفاده از جوش شیرین، این ماده را با آب داغ مخلوط کنید تا یک خمیر به‌دست آید؛ سپس این خمیر را روی سطح بکشید و تمیز کنید.
 2. قدرت سرکه سفید را دست کم نگیرید.
  سرکه سفید را درون یک بطری بریزید و با آب مخلوط کنید. این مخلوط را درون ظرف اسپری ریخته و روی سطح مورد نظر اسپری کنید.
 3. ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین جالب است.
  این ترکیب برای پاك كردن شوره و سفیدك روی كاشی و سرامیك ماتبسیار نتیجه بخش است. پس از ترکیب این دو ماده، خمیر را روی سطح مورد نظر بکشید و سپس تمیز کنید.
 4. استفاده از سرکه سیب هم مفید است.
  ابتدا آن را رقیق کرده و با یک اسفنج روی سطح مورد نظر بکشید.

سوالات متداول

برای پاک کردن پودر بندکشی از روی کاشی و سرامیک چه کنیم؟

برای پاک کردن پودر بندکشی از روی سطوح مختلف، میتوانید از محلول های مختلف و یا آّبلیمو و فرچه به‌همراه مقدار زیادی تلاش استفاده کنید.

چرا باید دوغاب از روی سرامیک را پاک کنیم؟

پاک کردن دوغاب از روی سرامیک باعث افزایش زیبایی سطح مورد نظر و کاهش خرابی های مختلف آن خواهد شد.

آیا جوش شیرین برای پاک کردن پودر بندکشی مفید است؟

بله، جوش شیرین را ابتدا با آب داغ مخلوط کرده و خمیر تهیه کنید؛ سپس این خمیر را روی سطح بکشید.

جمع بندی

در این مقاله، بهترین روش های پاک کردن پودر بندکشی را با روش های مختلف و با نکات هر یک از آن‌ها بررسی کردیم. دیدیم که پاک کردن دوغاب از روی سرامیک مات و استراکچر اصلا کار سختی نیست؛ فقط باید کمی حوصله به خرج دهید و نتیجه کار برای شما به حدی جذاب باشد که برای رسیدن به آن تلاش کنید. با چند روش ساخت محلول رفع لکه های سیمان و دوغاب آشنا شدیم. امیدواریم این روش ها بتوانند برای شما مفید باشند. در بخش کامنت ها، از تست این روشها و نتیجهای که گرفته اید برای ما و دیگر کاربران بگویید.