منو بستن

کاربرد سرامیک بیمارستانی

کاربرد سرامیک بیمارستانی (نکاتی که قبل از خرید باید بدانید)

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کامل کاربرد سرامیک بیمارستانی بپردازیم. کاشی یا به لاتین Tile، به محصولاتی گفته می‌شوند که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از جنس سفال و سرامیک  هستند. معمولا به شکل مربع و مستطیل یا اشکال دیگر، برای نازک کاری، پوشاندن کف و دیوار استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم. پس تا انتها، ما را همراهی کنید.

آشنایی با کاربرد سرامیک های بیمارستانی

همان‌طور که از نام آن پیداست، سرامیک‌های بیمارستانی در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مطب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاشی‌های بیمارستانی باید نسبت به کاشی‌های دیگر مقاوم دربرابر مواد شوینده و پاک کننده باشند و کثیفی‌های آن‌ها خیلی سریع و راحت از بین بروند. این نوع کاشی‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به این مبحث می‌پردازیم.

رنگ سرامیک‌های بیمارستانی

همان‌گونه که در بالا گفته شد، کاشی‌های بیمارستانی در رنگ‌های مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. در بیمارستان‌ها برای نشان دادن لکه‌ها و آلودگی، از رنگ سفید برای محیط استفاده می‌کنند. از دیگر کاربرد سرامیک های بیمارستانی، برای پیدا کردن بخش‌های مختلف می‌توان اشاره کرد. قطعا شما خطوط رنگی میان کاشی‌ها را در راهروهای بیمارستان دیده‌اید که از آن‌ها برای دسترسی راحت به اتاق‌ها یا بخش‌های خاصی استفاده می‌کنند. به طور کلی ‌می‌توان گفت بیشترین رنگ سرامیک‌های به‌کار رفته در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، رنگ های آبی، سبز و سفید هستند.

سرامیک‌های پرسلانی برای بیمارستان

در بیمارستان‌ها از سرامیک‌های پرسلانی استفاده می‌شود. این نوع سرامیک‌ها به علت مقاومت بالایی که دارند، برای فضاهای پر رفت و آمد بسیار مناسب هستند. سرامیک‌های پرسلانی از ترکیب خاک رس، گرانیت و سیلیس به وجود می‌آیند و کیفیت بسیار بالایی دارند.

سرامیک‌های بیمارستانی آنتی باکتریال

سرامیک‌های آنتی باکتریال، با مواد شیمیایی گوناگونی که در آن‌ها به‌کار رفته‌اند، نیازی به شستشو و ضدعفونی مداوم ندارند؛ زیرا با خاصیت ضدمیکروبی که این کاشی‌ها دارند، میکروب‌ها و باکتری‌ها به‌طور خودکار از بین می‌روند. استفاده از این نوع سرامیک‌ها در مهدکودک‌ها، مطب‌ها، هتل‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی و…. بسیاری ضروری است.

کاربرد سرامیک‌های هوشمند

جالب است بدانید که سرامیک‌هایی تحت عنوان سرامیک‌های هوشمند وجود دارند که مواد و آلاینده‌های سمی و باکتری بدون شستشو و ضدعفونی به‌ صورت اتومات از روی این کاشی‌ها از بین می‌روند. از این نوع سرامیک‌ها در اتاق‌های استریل بسیار استفاده می‌شوند.

سرامیک بیمارستانی در اتاق عکس‌برداری

به سبب استفاده زیاد از امواج رادیویی بسیار بالا در اتاق‌های عکس‌برداری، سرامیک‌های این مکان‌ها باید دارای مقاومت بسیار بالایی باشند. این نوع سرامیک‌ها در خود لایه‌های سرب دارند و مانع خروج امواج مضر می‌شوند.

سرامیک‌های اتاق پزشک

در اتاق‌های پزشک می‌توان از کاشی‌ های رنگ سفید استفاده کرد؛ زیرا آلودگی را بلافاصله نشان می‌دهند. همچنین می‌توان از رنگ‌های سبز یا آبی برای کاهش خستگی و استرس استفاده نمود.

کاشی سبز بیمارستانی

رنگ کاشی‌های بیمارستان نقش بسیار مهمی در درک بهتر محیط، کسب اطلاعات و جهت‌یابی دارند. به طور مثال کاشی‌های سبز بیمارستانی در بیمارستان‌ها تاثیر مثبتی بر روح و روان بیمار می‌گذارند و خستگی را بسیار کاهش می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید از رنگ سبز در اتاق عمل‌ها برای کاهش خستگی چشم جراحان و کادر اتاق عمل استفاده می‌شود، کاشی سبز بیمارستانی در تمام بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

ویژگی سرامیک‌های بیمارستانی

سرامیک بیمارستانی باید بسیار مقاوم‌تر و متفاوت‌تر از سرامیک‌های معمولی باشند. اندازه آن‌ها باید بسیار بزرگ باشد؛ زیرا کف راهروهای بیمارستان همواره درحال ضدعفونی شدن هستند و درز بین سرامیک‌ها هر چقدر کم‌تر باشد میزان نفوذ آب به کف هم کمتر می‌شود. ضدلک، ضدخش، دوام و مقاومت بالا هم یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع سرامیک‌هاست تا بتوانند وزن سنگین بسیاری از وسیله‌های پزشکی را تحمل کنند؛ همچنین کفپوش‌ها باید ضداشتعال باشند تا هنگام ریختن مواد شیمیایی حادثه‌ای رخ ندهد.

بهترین سرامیک‌های بیمارستانی

در ساخت سرامیک بیمارستانی که از جمله مکان‌های عمومی به شمار می‌آیند، باید بجز زیبایی سرامیک، استقامت و دوام آن را درنظر بگیرید که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

  • سرامیک بیمارستانی و مقاومت در برابر ساییدگی
  • سرامیک بیمارستانی و غیرقابل نفوذ در برابر مواد

سرامیک‌های بیمارستانی و مقاومت در برابر ساییدگی

همان‌طور که گفتیم، مقاومت سرامیک بیمارستانی در برابر ضربه و ساییدگی بسیار مهم است. عبور تخت‌های بیمارستانی و اشیای بسیار سنگین، مقاومت سرامیک در برابر ساییدگی را، مورد توجه مهندسان قرار داده است.

سرامیک‌های بیمارستانی و غیرقابل نفوذ در برابر مواد

یکی دیگر از ویژگی‌های سرامیک‌های بیمارستانی، نفو‌‌ذ ناپذیری آن در برابر آب به علت شستن زیاد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نوع سرامیک‌ها علاوه بر زیبایی، باید مقاومت لازم در برابر گرما، سرما و آب را داشته باشند.

سوالات متداول

1. بهترین سرامیک‌های بیمارستانی کدام نوع هستند؟

همان‌طور که در این مقاله به این موضوع اشاره کردیم، بهترین سرامیک بیمارستانی باید میکروب‌ها، باکتری‌ها و آلودگی‌ها را سریع‌تر نشان دهند.

2. قیمت‌های سرامیک‌های بیمارستانی به چه صورت است؟

قیمت سرامیک‌های بیمارستانی کمی متفاوت‌ تر از سرامیک‌های معمولی است؛ اما برای کسب اطلاع بیشتر از قیمت می‌توانید در سایت بنیس، لیست قیمت‌ها را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله در رابطه با کاربرد سرامیک بیمارستانی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و تلاش کردیم به تمامی نکاتی که در این زمینه به آن احتیاج دارید، بپردازیم؛ زیرا کاربرد آن‌ها گسترده است. در صورت سوال و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کاربرد سرامیک بیمارستانی، می‌توانید سوالات خود را در سایت بنیس با ما درمیان بگذارید.