کاشی مراکشی: انتخابی متفاوت برای دکوراسیون داخلی

کاشی مراکشی: انتخابی متفاوت برای دکوراسیون داخلی

کاشی‌ مراکشی

یکی از متریال‌های جذاب دکوراسیون داخلی که به تازگی مورد استقبال قرار گرفته، کاشی ‌مراکشی است.
کاشی‌هایی با طرح‌های هندسی متقارن و ترکیب رنگ‌ دلنشین که معمولا در ابعاد و اندازه کوچک در کنار یکدیگر اجرا می‌شوند. کاشی‌ مراکشی یادگاری از سبک معماری به همین نام است که در محدوده شمال آفریقا رواج داشت و تاثیر پذیرفته از ورود اسلام و هنر اسلامی، ترکیبی از سبک‌های عربی، آفریقایی و مدیترانه‌ای است.

کاشی مراکشی سبک دکوراسیون داخلی مراکشی

 

خانه، رستوران، کافه

دورانی که کاشی فقط در سرویس بهداشتی به کار می‌رفت به سر آمده است. علاوه بر فضاهای مرطوبِ نیازمند به کاشی، در خانه فضای بین کابینت‌ها، اطراف شومینه، پشت تلویزیون و کناره‌های راه پله نیز می‌توانند پذیرای کاشی با هر طرح و شکلی باشند. در معماری معاصر امروز کاشی‌های مراکشی علاوه بر خانه‌ها و فضاهای مسکونی راه خود را به فضاهای جمعی مثل رستوران‌ها و کافه‌ها هم باز کردند. صاحبان مشاغلی که در فضاهای جمعی فعالیت می‌کنند برای رقابت با دیگران، نیازمند به یک ویژگی منحصر‌به‌فردی در طراحی دکوراسیون داخلی هستند که تاثیر پررنگ و ماندگاری در ذهن مخاطب داشته باشد. یک ورودی هیجان انگیز، میز و صندلی با طراحی های خاص و یا بخش کوچکی از دیوار که می‌تواند به کمک ادراک مخاطب آمده و تجربه دلپذیری را رقم بزند. استفاده هوشمندانه از این سبک کاشی نیز می‌تواند به عنوان یک ویژگی متمایز، نقش موثری در به خاطر سپردن فضای کافه ایفا کند.

 

کاشی مراکشی سبک دکوراسیون داخلی مراکشی

 

دقت در طراحی و انتخاب، سهولت در هارمونی

رنگ این کاشی ها ترکیبی از آبی فیروزه‌ای، صورتی، نخودی، آبی کبود، سبز مغز پسته‌ای و آجری است. داشتن این همه رنگ و طرح هندسی در کنار یکدیگر جذابیت این نوع کاشی را دو چندان کرده است. ولی همین موضوع باعث می‌شود استفاده ازین مدل کاشی نیازمند دقت بیشتری باشه. این رنگ‌ها و طرح‌ها وقتی می‌توانند بهترین شکل خود را داشته باشند که به عنوان بخش کوچکی از دیوار، کف، کانتر، راه پله و … در طراحی دکوراسیون داخلی ما دخیل باشند. در واقع وظیفه‌ این کاشی شاخص کردن و تاکید بر اهمیت یک محدوده [انتخاب شده توسط طراح] است.

از طرفی اگر فضای تخصیص داده شده به این کاشی با ظرافت و دقت انتخاب شود ایجاد هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون داخلی کار سختی نخواهد بود. رنگ های متنوع به کاررفته در این کاشی به سادگی در زمینه های خنثی مثل سفید و خاکستری مینشیند و به طراح اجازه می‌دهد رنگ‌های شاخص را در ابعاد و مقادیر کوچک مثل صندلی، گلدان، و دیگر ملزومات دکوراسیون داخلی به کار ببرد.

 

 کاشی مراکشی سبک دکوراسیون داخلی مراکشی

چشم گیر و متواضع

بخشی که با این کاشی منحصر به فرد پوشیده شده باشد در بدو ورود به یک فضا، چشم را درگیر می‌کند. بعد از گذشت دقایقی به مرور چشم عادت کرده و تنها زمینه‌ای رنگی دیده می‌شود. تک تک جزییات و طرح هندسی کاشی ها در عین تفاوت با یکدیگر هم زمینه و هماهنگ اند و همین باعث جذابیت این سبک در دکوراسیون داخلی می شود. فضای پیشخوان رستوران یا کافه، اطراف تابلو اعلانات، دیوار تعیین کننده ای از فضا، کف هال ورودی و هر فضایی که نیازمند توجه بیشتر مخاطب است زمینه مناسبی برای استفاده از کاشی مراکشی است.

2020-07-25T10:04:10+00:00