منو بستن

جرم زدایی سرامیک

کاربردی­ترین و مؤثرترین روش جرم زدایی سرامیک و کاشی

امروزه در اکثر خانه­ ها از کاشی و سرامیک به عنوان کف­پوش اتاق­ ها، سرویس بهداشتی، حمام، حیاط و غیره استفاده می­کنند. این کف­پوش­های جذاب با طرح­ها و رنگ­های مختلف پس از گذشت مدتی بنا به دلایلی دچار جرم و لکه می­شوند. در این راستا آشنایی با روش جرم زدایی سرامیک و کاشی به صورت اصولی حائز اهمیت است. چرا که بسیاری از افراد با روش جرم زدایی سرامیک و دیگر کفپوش ­ها آشنایی چندانی ندارند؛ بدین جهت فرآیند جرم گیری درز سرامیک برای آنان، کاری دشوار و طاقت فرسا است.

به نظر شما؛

  • چه روش­ هایی برای رفع جرم و لکه از روی کاشی و سرامیک وجود دارد؟
  • تا چه حد به نظافت محیط و تمیز بودن سرامیک ­های محیط زندگی خود اهمیت می­دهید؟
  • چگونه می­توان از بروز رسوب و جرم روی سرامیک جلوگیری کرد؟
  • چه روش­ هایی برای رفع جرم و لکه از روی کاشی و سرامیک وجود دارد؟

در این بخش برای آگاهی بیشتر شما عزیزان به بعضی از مؤثرترین روش­ های از بین بردن جرم سرامیک توالت، حمام و اتاق­ ها اشاره می­کنیم.

اهمیت جرم زدایی کاشی و سرامیک

در تمامی بخش­های یک خانه از قبیل سالن پذیرایی، اتاق ­ها، آشپرخانه، توالت و حمام از کاشی و سرامیک استفاده شده است. به همین دلیل بر اثر ترشح (پرتاب) قطرات آب، گرد و غبار، رسوبات ناشی از گچ آب و … سرامیک­ها دچار جرم و لکه می­شوند. بعضاً مشاهده شده که عدم نظافت مستمر و به موقع موجب بروز لکه­ های دائمی روی تمامی سطوح سرامیک­ ها شده است. به­ طوری­که برای رفع آنها باید از مقدار زیادی مواد شوینده و جرم گیر استفاده نمود و از همه مهمتر مدت زمان بیشتری برای از بین بردن جرم آب و جرم گیری درز سرامیک تلف می­شود.

این در حالیست که با پاک کردن شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک به طور مستمر خواهید دید که لکه ­ها و جرم ­ها راحت­تر و سریع­تر از بین می­روند. به­ عبارت دیگر مناسب­ترین و اصولی­ترین روش جرم زدایی سرامیک، پاک­سازی لکه­ ها و جرم ­ها به صورت هفتگی و ماهانه است.

کاشی و سرامیک­ هایی که با آب در تماس هستند، بیشتر دچار لکه و جرم می­شوند. به دلیل اینکه آب­ها دارای املاح معدنی­ اند و به همین جهت با گذشت زمان دچار رسوب گرفتگی می­شوند. در این میان آب و سایر مواد در بین درز سرامیک­ ها باقی می­مانند و هر از چند گاهی باید به وسیله آب و مواد شوینده جرم گیری درز سرامیک انجام شود.

روش­های کاربردی و مؤثر برای جرم زدایی سرامیک

آشنایی با روش جرم زدایی سرامیک و به کارگیری اصولی آن یکی از نکات مهم در رفع لکه ­های سرامیک و ضد عفونی کردن محیط است. بدین جهت در ادامه به بعضی از مهمترین این موارد اشاره می­کنیم.

1- استفاده از جوش شیرین

 همان­طور که دیده­ اید درون سرویس بهداشتی، حمام و زیر کولرهای آبی بر اثر ترشحات آب، لکه لکه و رسوبات متعددی ایجاد می­شود. در این زمینه برای از بین بردن گچ آب روی سرامیک می­توان از سرکه استفاده کرد. سرکه محلولی اسیدی است، که به شدت با این گونه جرم و لکه­ ها واکنش نشان می­دهد و آنها را از بین می­برد.

در این روش جرم زدایی سرامیک ابتدا مقداری سرکه را روی سطوح ریخته و با استفاده از برس یا پنبه (دستمال) تمامی قسمت کف و دیوار محیط را به سرکه آغشته کنید. پس از گذشت 10 تا 15 دقیقه تمامی قسمت ­های محیط از قبیل دیوار و کف را به وسیله آب بشویید. در پایان خواهید دید که تمامی لکه­ ها و جرم ­ها از بین رفته ­اند. در صورت مشاهده هرگونه لکه و جرم، برای دستیابی به نتیجه بهتر می­توانید از مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی یا رختشویی استفاده کنید.

2- استفاده از سرکه برای از بین بردن جرم آب

 همان­طور که دیده اید درون سرویس بهداشتی، حمام و زیر کولرهای آبی بر اثر ترشحات آب، لکه لکه و رسوبات متعددی ایجاد می­شود. در این زمینه برای از بین بردن گچ آب روی سرامیک می­توان از سرکه استفاده کرد. سرکه محلولی اسیدی است، که به شدت با این گونه جرم و لکه­ ها واکنش نشان می­دهد و آنها را از بین می­برد.

در این روش جرم زدایی سرامیک ابتدا مقداری سرکه را روی سطوح ریخته و با استفاده از برس یا پنبه (دستمال) تمامی قسمت کف و دیوار محیط را به سرکه آغشته کنید. پس از گذشت 10 تا 15 دقیقه تمامی قسمت­ های محیط از قبیل دیوار و کف را به وسیله آب بشویید. در پایان خواهید دید که تمامی لکه ­ها و جرم ­ها از بین رفته­ اند. در صورت مشاهده هرگونه لکه و جرم، برای دستیابی به نتیجه بهتر می­توانید از مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی یا رختشویی استفاده کنید.

3- استفاده از نمک

در صورتی که جوش شیرین در دسترس شما نیست، می­توانید به جای آن از نمک به عنوان یک روش جرم زدایی سرامیک برای رفع چربی­ ها و لکه ­ها در آشپرخانه و سرویس بهداشتی استفاده کنید. برای انجام این کار ابتدا تمامی سطوح سرامیک را مرطوب کنید. پس از آن نمک را روی سطح مورد­نظر بپاشید، پس از سی دقیقه به وسیله یک برس نرم نمک تمامی کف و دیوارهای محیط را بسابید تا جرم ­ها و رسوبات به طور کلی از بین بروند. در آخر نیز به وسیله آب تمامی قسمت­ ها را بشویید و خشک کنید.

ممکن است برای از بین بردن گچ آب روی سرامیک با این روش برای اولین بار، گچ و رسوبات به طور کامل از بین نروند. اما پس از چندین بار شستشوی سطوح به وسیله نمک تمامی جرم­ها و لکه ­ها از بین خواهند رفت.

4- استفاده از مخلوط جوش شیرین و نمک (به صورت خمیر)

گاهی اوقات میزان لکه و رسوبات به حدی است که به راحتی از بین نمی­روند. در این­گونه موارد می­بایست از یک سری محلول یا مخلوط ها استفاده کرد و به وسیله آن فرآیند جرم گیری درز سرامیک و سپس از بین بردن جرم سرامیک توالت و حمام را انجام داد. در این بخش ابتدا نمک و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را به شکل خمیر در بیاورید. سپس خمیر بدست آمده را در درزها و نقاطی که جرم گرفته، قرار دهید. بعد از حدود نیم ساعت به وسیله برس خمیر را روی تمامی سطوح سرامیک­های دیوار و کف محیط پخش کنید.

در پایان نیز به وسیله آب همه بخش­های دیوار و کف را آبکشی نمایید. این روش جرم زدایی سرامیک عملکرد فوق العاده­ای دارد و در کوتاه­ترین زمان ممکن جرم ­ها و رسوبات از بین می­روند.

خاطر نشان می­شود که هرچه مقدار جوش شیرین بیشتر باشد، به نسبت عملکرد خمیر تولید شده نیز بهتر خواهد بود. از این رو قبل از مخلوط کردن نمک و جوش شیرین به میزان هر یک از آنها توجه کنید.

جمع بندی

در پایان باید گفت که جرم و لکه میهمان همیشگی محیط زندگی و کار شما هستند. شما می­توانید با نظافت مستمر و هفتگی تمامی قسمت­های ساختمان از بروز رسوب و جرم جلوگیری کنید. علاوه بر این روش جرم زدایی سرامیک به صورت هفتگی یا ماهانه یکی از راهکارهای مناسب برای حفظ نظافت و بهداشت محیط است.